csenfrdeitptrues

O nás

Jsme šestičlenná rodina, která žije trochu jinak, než je obvyklé.

Tak namátkou:

 • když nejsme na cestách, bydlíme ve slamněném domku, který jsme si sami postavili
  • žijeme tak, jak se nám líbí a jak nám to vyhovuje
 • nemáme auto, a tak často chodíme pěšky nebo jezdíme na kolech
  • nikam příliš nespěcháme
 • kluci neznají klasickou základní školu a vzdělávají se sami doma
  • rádi objevujeme a učíme se nové
 • nikdy jsme neměli pracovní poměr na plný úvazek, věnujeme se dobrovolnické činnosti
  • vážíme si víc společně stráveného času než peněz a věcí

Slamák v zimě

 

Tady nás máte

Aleš, Danča, Šimon, babička Alena, Katka, Kuba, Matěj

Aleš, Danča, Šimon, babička Alena, Katka, Kuba, Matěj

Přečtěte si, co koho z nás zajímá a baví. Různé osobní projekty najdete v odkazech.

Katka

Katka Kromě společných zážitků, které sdílíme tady na stránkách, máme i další záliby, kterými se zabýváme, když třeba zrovna nejsme na cestách nebo někde trávíme delší čas.

Takže něco o mně:

- občas jako dula doprovázím ženy (i muže) k porodu, háčkuju maglajzáky nebo si třeba pro radost píšu krátké texty. Pracovala jsem skoro tři roky na půl úvazku v litoměřické knihovně. Pomohla jsem založit Spolek LiPen, se kterým jsme v Litoměřicích připravili už tři ročníky květnové Noci literatury.
Jo, a koupila jsem si obruč na hula hooping! Teď jen jak ji roztočit?

... a zbytek už vám určitě bude jasnější, když budete sledovat naše stránky ...

Sítě na kterých nás najdete

Facebook http://www.facebook.com/LivePlanetTour
Twitter http://twitter.com/LivePlanetTour1
Youtube http://www.youtube.com/channel/UCHxlYih_zcY5iqRcex4FAyg
 

O cestě kolem světa

Není Země placka nebo jehlan? Nenesou jí náhodou sloni na zádech obrovské želvy? Opravdu věříte, že je Země kulatá?
Učili nás to ve škole, jedna paní povídala a psali to v knize.
Tak to asi bude pravda.
Jenže nad vlastní zkušenost zkrátka není.

A tak se jedeme, plujeme, jdeme, běžíme přesvědčit o tom, jaký je vlastně svět.

Že už Ameriku někdo objevil? Že víme, jak se žije tam anebo tam? Jací jsou lidé v Africe. Že se v Asii jí rýže. Protože to bylo v televizi, v novinách, v knížkách, na internetu.

Takže, Kryštofe, Amerigo, Fernão, my jedeme taky objevovat.
Protože věříme, že největší cenu má to, co si sami prožijeme, uvidíme na vlastní oči, uslyšíme na vlastní uši, dotkneme se.
Jedeme zkoumat, poznávat, učit se, chápat, vnímat.
Chceme cestovat se širokým srdcem a rukama připravenýma kdekoli pomoct.
Věříme, že všude na světě jsou otevřené dveře a milí lidé.

Nemáme žádnou mapu, která by nás někam měla dovést.
Vyjíždíme s prázdným blokem a barevnými tužkami a o obraz, který začíná vznikat, se tu s vámi moc rádi podělíme.

Matěj a Jakub na cestě do Maroka

Jak cestujeme

Jestli jde nějak jednoduše shrnout způsob jakým cestujeme, pak asi „po vlastní ose” a „na vlastní pěst”.
Většina našich cest začíná už doma a cesta pro nás není jen nutné zlo, které nás má dostat do vysněného cíle, ale právě samotným cílem. Proto volíme pomalé dopravní prostředky. Spíme většinou pod stanem, širákem, v jeskyních. Občas i u nových kamarádů, které na cestě potkáme nebo v kempu či horské chatě, kde na oplátku za ubytování rádi pomáháme s provozem a rekonstrukcemi. Jednoduše si ubytování neplatíme, ale odpracujeme.
Téměř nikdy se nám nestalo, že by nás někdo vyhazoval z místa, na kterém jsme spali, ať už to byl soukromý nebo veřejný pozemek na vesnici nebo uprostřed velkého města. Snad i proto, že v noci o nás ani nebudete vědět a ráno nepoznáte, že jsme tu vůbec spali.
Vaříme si sami ze základních potravin, které po cestě koupíme. Naším malým společníkem na cestách je benzínový vařič, který má levný provoz a palivo do něj koupíte kdekoli na světě.
To jsou asi hlavní důvody proč naše cesty nestojí moc peněz. Dokonce ještě méně než kdybychom seděli doma.

Naše předchozí cesty

Ve stručném přehledu vám rádi představujeme i cesty, které jsme podnikli v minulosti. Každá záložka obsahuje i odkaz na fotogalerie, deníky i nějaké to video.

Expedice El Gafla

Na kolech do MarokaV září roku 2008 jsme vyrazili na naši nejdelší cestu na kolech. Rozjeli jsme se z Čech přes Rakousko, Itálii, Francii a Španělsko do Maroka. Na cestě, která trvala 258 dní,  jsme ujeli na kolech 6709 km. Kromě toho jsme lezli po skalách, snowboardovali a stanovali na pouštních dunách a nebo bydleli měsíc v jeskyni ve španělské lezecké oblasti El Chorro. Cestu jsme nazvali Expedice el Gafla (v arabštině karavana), protože naše dvě dvojkola se zapřaženými vozíky přesně takhle působila.

Více o této cestě najdete na našich starých stránkách.

Po železnici k půlměsíci

Na tureckém pobřežíByl podzim roku 2007 a my jsme se rozhodli podniknout první zimní cestu do tepla. Na tureckoou riviéru. Nejeli jsme se ale válet na pláž. Cesta byl cíl. První vlak, druhý, třetí ... dvacátý šestý. Tolik vlaků nás vezlo na trati z Čech do Athén. Výsledkem byla neuvěřitelná cena kolem 5 tisíc korun pro nás všechny, protože jsme si nekoupili mezinárodní jízdenku, ale používali jen místní osobní vlaky. To vše jsme okořenili trekem v rumunském pohoří Retezat a výstupem na bájný řecký Olymp.
Lodí jsme se přeplavili na řecký ostrov Kalymnos a celý listopad tu strávili tábořením na plážích i v kopcích a lezením po vápencových skalách. Další plavba a následné krásné dny, kdy jsme objevovali Turecko a částečně prochodili a prostopovali jeho středomořské pobřeží až do města Antalye, kde jsme poprvé potkali úžasné vápencové skály a ještě úžasnější kamarády v lezecké oblasti Geyikbayiri. Od té doby jsme se na tohle místo rádi vraceli.

Více o této cestě najdete na našich starých stránkách.

Cesta do hor

Polské cestyV létě 2006 jsme znovu sedli na kola a vyjeli na prázdninovou cestu. Nechtěli jsme nikam daleko, protože Katka byla těhotná a nevěděli jsme, jak to s bříškm na kole půjde. Šlo. Projeli  jsme Jizerské hory, Podkrkonoší, Orlické hory, Moravu. Na Slovensku pak Fatru i Nízké Tatry. Chodili jsme po horách a domů jsme se vrátili přes Polsko.

Více o této cestě najdete na našich starých stránkách.

Cesta tam a zase zpátky

U mořeNaše první velká cesta měla jasnou a jednoduchou myšlenku. K moři. Tak proč ne na kolech. Bylo léto 2005 a naše stará kola se pomalu rozpadala, když jsme ukrajovali první kilometry směrem na jih.  Projeli jsme po Innské cyklotrase Rakouskem a po cyklotrase Via Claudia Augusta dojeli Itálií do Benátek. Užili jsme si slunka i koupání v moři a přesto, že jsme na zpáteční cestě po Taurské cyklotrase celé dny mokli a u Innu museli objíždět zatopenou cyklostezku, cestování na kole nás uchvátilo. Bylo to první velké prázdninové dobrodružství a my jsme zjistili, že když chceme, tak to dokážeme.

Více o této cestě najdete na našich starých stránkách.

Krátké cesty a treky

Nízké TatryKromě velkých cest, které trvaly několik měsíců jsme vždy podnikali i kratší treky po horách nebo malé plavby po moři na půjčených lodích. Podívejte se na fotky a přečtěte si zápisky z malých, ale zajímavých putování.

Více o krátkých cestách najdete na našich starých stránkách.

Free Joomla! template by Age Themes